İmkansız Görev: Varolmaması Gereken Bir Yıldızı Gözlemek


Fotoğrafta birçok yıldız görülüyor. Fakat gökbilimcilere göre, okun işaret ettiği yerdeki yıldızın orada olmaması gerekiyor – hiç doğmamış olmalıydı. Öyleyse oldukça normal görünen bu yıldızı bu kadar özel yapan şey nedir? Yıldızın oluştuğu madde. Yıldızlar genellikle hidrojen, helyum, karbon ve oksijen gibi atom adı verilen minicik şeylerin farklı türlerinin geniş seçiliminden meydana gelirler.

Fakat gökbilimcilerin son zamanlarda keşfettiği burada gösterilen yıldız neredeyse tamamem hidrojen ve helyum atomlarından oluşuyor. Gökbilimcilere göre böyle bir yıldızın varlığı imkansız.

Hidrojen ve helyum atomları Evren’in Büyük Patlama ile başlamasından hemen sonra oluştular. Diğer atomların çoğu, karbon ve altın gibi, daha sonra üretildiler, ya yıldızların içinde ya da patladıkları sırada.

Bu yıldız sadece hidrojen ve helyum içerdiği için, gökbilimcilere göre Büyük Patlama’dan çok kısa bir süre sonra oluşmuş olmalı. Yaklaşık 13 milyar yıl yaşında olabilir! Yeni keşfi gerçekleştiren gökbilimcilerden biri olan Lorenzo Monaco’ya göre “Şimdiye kadar bulunmuş en eski yıldızlardan biri olabilir”. Bu yüzden varlığı “imkansız” denilen yıldız Evren’de bilinen en yaşlı yıldız olabilir. Fotoğrafa tekrar bakın, ve o küçücük ışık noktası şimdi çok daha etkileyici görünüyor olmalı!

İlginç gerçek: Hidrojen Evren’de en çok bulunan elementtir. Tüm Evren’de bulunan atomların % 90’ından fazlası hidrojendir.

Daha fazla bilgi: Uzay Gazetesi’nin bu sayısı ESO Basın Bülteni 1132‘den uyarlanmıştır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s