Elementlerle Kozmik Bağlantımız

Büyük Patlama

Evren’deki tüm madde ve enerji Büyük Patlama sırasında üretilmiştir. Evren’deki hidrojen ve helyumun çoğu Büyük Patlama’dan sonraki süreçlerde meydana gelmiştir. Ağır elementler daha sonra üretilmiştir.

Süpernovalar

Süpernovaların patlamasıyla birçok ağır element üretilir ve uzaya dağıtılır. Mücevherlerde kullanılan altın ve hafif gözlük çerçevelerinde kullanılan titanyum süpernovalarda üretilmiştir. Ayrıca kanımızda bulunan demir de süpernovalar sayesinde Evren’e dağılmıştır.

Küçük Yıldızlar

Küçük yıldızlardaki hidrojen atomları birleşerek helyumu, daha sonra helyum atomları da birleşerek karbon ve azot atomlarını meydana getirirler. Karbon yaşamın temel yapıtaşlarından biridir, azot ise yaşam için gerekli olan tüm proteinlerde bulunan bir atomdur.

Kozmik Işınlar

Elementlerin çekirdekleri büyük patlamada, yıldızlarda ve uzaydan üzerimize kozmik ışınlar olarak yağan, süpernovalarda meydana gelmiştir.Saat pillerinde kullanılan lityum atomu kısmen kozmik ışınlarla gelmektedir.

Büyük Yıldızlar

Büyük yıldızlarda hafif elementlerde olduğu gibi, yıldız merkezinde ağır elementler füzyon (birleşme) süreciyle üretilir. Örneğin, kemiklerimizdeki kalsiyum ve soluduğumuz oksijen, topraktaki silikon ve saçımızdaki sülfür gibi elementler büyük yıldızlarda üretilmektedir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s